28 marca 2013

Wspólne pieczenie i mazurek makowy



Następne ciasto w ramach wspólnego pieczenia z Beatką z  "Kuchnia w Zieleni" . Pierwszy był sernik wielkanocny TUTAJ , teraz kolej na mazurka. Jak Wielkanoc to musi być mazurek prawda ?
Piekłyśmy te ciasta z małymi przygodami, bo każdej z nas coś tam po drodze przeszkadzało, ale dopięłyśmy swego i upiekłyśmy kolejne wspaniałe wypieki. Trochę zmodyfikowałyśmy po swojemu przepis, ale nieznacznie. Dodałyśmy do kremu wanilię i każda z nas jeszcze coś od siebie.
Ciasto nazywane jest mazurkiem, ale to przypomina torcik makowy z kremem kokosowym. Jest pyszne, lekkie bo na samych białkach. Przygotowanie jest dość szybkie i łatwe. Wierzch ciasta można modyfikować wg własnego smaku i upodobań. My zrobiłyśmy lukier pomarańczowy, ale można zamienić na polewę czekoladową lub kajmakową. Więcej zdjęć i przepis znajdziecie  TUTAJ KLIK a przepis u Beatki TUTAJ.
Smacznego !


26 marca 2013

Śniadanie na wtorek



Dzień dobry !
Śniadanie na wtorek

Chleb z otrębami
masło
wędzony łosoś
pietruszka
jajko ugotowane na półmiękko
sól, pieprz
kawa z mlekiem
Smacznego :-)

23 marca 2013

Sandacz w cieście czosnkowo lubczykowym


Sandacz w cieście czosnkowo - lubczykowym
Jak wiadomo ryba wpływa na wszystko, wpływa chyba też na to że im więcej się jej zjada, tym większa jest na nią ochota. Czyli apetyt rybny rośnie w miarę jedzenia.  
Sandacz usmażony w cieście naleśnikowym z dodatkiem czosnku i lubczyku. Polany masłem czosnkowo- rozmarynowo- pietruszkowym i skropiony sokiem z cytryny może bardzo umilić sobotni mroźny wieczór w domu. 
Do tego lampka białego wina i dobry film. Na deser ciasto bananowo- czekoladowo- żurawinowe na które zapraszam Was TUTAJ KLIK


Składniki:
1 sandacz (może byś inna ulubiona ryba)
sól
pieprz
ciasto
1 jajko
3 łyżki mąki
4 łyżki wody
szczypta soli
szczypta lubczyku
1 ząbek rozgniecionego czosnku
1 łyżka oleju
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
dodatkowo
50 g masła
2 ząbki rozgniecionego czosnku
garść posiekanej pietruszki i rozmarynu
cytryna

Wymieszaj jajko z mąką, solą, wodą, lubczykiem, czosnkiem, olejem, proszkiem do pieczenia. Powstanie gęste ciasto naleśnikowe.
Wypatroszoną, oczyszczoną i najlepiej wyfiletowaną rybę należy doprawić solą i pieprzem. Do ryby powinien być biały pieprz, ale ja użyłam czarnego. Doprawioną rybę zanurzyć w cieście i smażyć na głębokim, bardzo gorącym oleju. Gdy się zarumieni odwrócić na drugą stronę. W małym rondelku  rozpuść masło i dodaj do niego rozgnieciony czosnek i zioła. Usmażoną rybę polej sosem maślano- czosnkowym i skrop sokiem z cytryny.

Smacznego !


22 marca 2013

Klasyka czyli kluski z dziurką i sos z karkówki


Klasyka polskiego stołu czyli kluski z dziurką i sos z karkówki, plus kiszony ogórek.

Sos
500 g mięsa wieprzowego - karkówki
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
1-2 ząbki czosnku
gałązka rozmarynu 
łyżka musztardy Dijon lub innej
2-3 łyżki oleju
1 płaska łyżka mąki
500 ml bulionu drobiowego
100 ml czerwonego wina wytrawnego
2 liście laurowe
2 ziela angielskie

Mięso najlepiej przyprawić wcześniej przed przygotowaniem. 
Umyj, osusz i podziel mięso na 1,5 cm plastry. Dopraw solą, pieprzem, odrobiną gałki i posmaruj musztardą. Mięso włóż do naczynia, dodaj rozgnieciony czosnek i rozmaryn. Zawiń w folię i odstaw na minimum godzinę lub dzień przed przygotowaniem do lodówki. Zamarynowane mięso podsmażaj na rozgrzanym oleju i przekładaj do małego garnka z pokrywką. Na tej samej patelni i tłuszczu wsyp odrobinę mąki zaczekaj aż się zarumieni. Wlej ciepły bulion i gotuj mieszając ok 2-3 minut. Przelej go do garnka z mięsem. Na koniec wlej na patelnię wino i zaczekaj chwilę aż odparuje alkohol. Przelej do garnka. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie. Przykryj pokrywką i na bardzo małym ogniu gotuj ok 40-60 minut aż mięso będzie miękkie. 

Kluski z dziurką 
6-7 ziemniaków ugotowanych w słonej wodzie
1/4 części ziemniaków mąki pszennej
1 łyżka stołowa mąki ziemniaczanej
1 jajko

Ziemniaki przeciśnij przez praskę i podziel je na cztery równe części. Jedną część wyłóż na bok i wsyp mąkę pszenną (1/4 części ziemniaków), ziemniaczaną i wbij jajko. Wszystko dokładnie wymieszaj. Formuj spłaszczone kulki z dziurką. Do gotującej się i słonej wody wrzucaj kluski. Kiedy wypłyną na powierzchnię wody, zaczekaj jeszcze minutę i wyciągaj łyżką cedzakową na talerz. 

Kluski podawaj z mięsem i sosem oraz kiszonymi ogórkami.
Smacznego !

20 marca 2013

Wspólne pieczenie i sernik.


Wspólne pieczenie w jednym czasie ale w odległości blisko 200 km może się wydawać czymś dziwnym, ale naprawdę bardzo przyjemnym. Wieczór może upłynąć w bardzo miłej atmosferze jeśli tylko znajdziemy prawdziwego kompana, który rozumie Cię w kuchni jak nikt. Ona tam, ja tu. Ona w kuchni w zieleni ja w białej kuchni. Wspólna pasja do gotowania i jedna motywacja w postaci satysfakcji i przyjemności. Beatrice i jej Kuchnia w Zieleni to mój blogowy kompan, sąsiad i przyjaciel jednocześnie. Beatrice jest dla mnie jak bratnia dusza :) Pochodzi nawet z mojego rodzinnego miasta. Dostałam od Niej ziarna tonka a Ona upiekła mój sernik różany :) Wczoraj upiekłyśmy inny sernik, osobno ale razem. Obie mamy słabość do serników. Szykuje się kolejny pachnący wieczór , na który tym razem Ona szykuje przepis na mazurka.  Już się cieszę i nie mogę się doczekać.
Jeszcze raz Ci dziękuję :-)

Przepis na sernik wielkanocny znajdziecie w Kuchni w Zieleni i na Słodkich Cudach.
Zapraszamy :-)


18 marca 2013

Śledzie z suszonymi pomidorami


Dostałam od mojej Mamy słoiczek suszonych pomidorów. Zrobiła je własnoręcznie. Ususzyła i zrobiła zalewę lekko octową z czosnkiem i oliwą. Pomidory są wspaniałe. Mają nieco inny smak niż kupione w sklepie. Są zdecydowanie lepsze.
Ostatnio mam wenę śledziowo - rybną, więc wymyślam sobie różne wariacje. Były już śledzie korzenne , z suszoną śliwką, pikantne w sosie pomidorowym z żurawiną z cebulką wigilijne. Tym razem polecam Wam śledzie z suszonymi pomidorami.


 7 filetów ze śledzia
4-5 cebul drobno pokrojonych w kostkę
ok 6-7 szt suszonych pomidorków z zalewy
sok z cytryny
1 łyżeczka musztardy Dijon lub innej
1/2 łyżeczki cukru
odrobina świeżo zmielonego białego pieprzu
ok 400 ml oleju z pestek winogron

Pomidorki pokrój na drobniejsze kawałki. Wymoczone śledzie,  pokrój na małe kęski. Wymieszaj z musztardą, cukrem, pieprzem i sokiem z cytryny. Układaj warstwowo w słoiku lub głębokim naczyniu. Śledzie, cebula, pomidory, skrop sokiem i zalej oliwą. I znowu śledzie, cebula i tak do wyczerpania składników. Zalej wszystko oliwą i przykryj naczynie. Schowaj do lodówki na minimum  godzinę.

Smacznego !


15 marca 2013

Grapefruit yogurt cake


Grapefruit yogurt cake czyli ciasto jogurtowo grejpfrutowe. To ciasto które pierwszy raz zobaczyłam na blogu smitten kitchen i padłam. Kiedy upiekłam i spróbowałam odleciałam. Smak ciasta jest obłędny. Jogurt sprawia że ciasto jest wilgotne a grejpfrut dodaje lekkiej goryczki, która jest tutaj atutem a nie wadą. Dodatkowym plusem jest to, że ciasto po upieczeniu polewa się sokiem grejpfrutowym, zmieszanym z cukrem i sok wchłania się w ciasto co powoduje jeszcze większą jego wilgotność. Ciasto okazało się hitem w moim domu. Jest to ten wypiek, który na stałe wpisze się w mój stały repertuar. 
Upiekłam je w foremce na babkę, bo chciałam żeby było wielkanocnie, ale można je piec w różnych foremkach o różnych kształtach.  Jak mówi sama Autorka, grejpfrut można zamienić na pomarańcze lub na cytrynę, jednak cytryna jest zbyt ostra i kwaśna, natomiast pomarańcza jest zbyt słodka. Grejpfrut jest pośrednim smakiem, którego słodycz można regulować cukrem w zależności czy ktoś lubi słodkie czy nie. 
Osobiście nie lubię babek drożdżowych, albo nie trafiłam jeszcze na "swoją". Tą babkę na pewno powtórzę na święta bo jest naprawdę wspaniała. 

Niebawem przepis na Słodkich Cudach

16,03,2013
Przepis krok po kroku znajdziecie TUTAJ


14 marca 2013

Życiowe zakalce


Gotowanie to zabawa i burza mózgu jednocześnie. Kiedy mam gotowy przepis, przeważnie go zmieniam na własny użytek. Czasem jednak, staram się odwzorować jego oryginał. Jednak zawsze pamiętam, że w przepisie nigdy nie znajdę takiego zdania: "...wyłącz myślenie podczas gotowania..."
Kiedy mam gotowy przepis to i tak muszę myśleć. Bo przecież nie wszystko da się napisać. 
Nie ma 100 % pewności że potrawa się uda. Potem oczywiście można wszystko zwalić na przepis. Dostałam kiedyś taki komentarz: "No cóż faktycznie łatwe ciasto, ale mi niestety wyszedł zakalec, chociaż zrobiłam zgodnie z przepisem:((((całe ciasto poszło do śmieci"  Cóż...mnie np: nigdy nie wychodzi beza, chociaż robię zgodnie z przepisem, wczoraj wyrzuciłam całą do kosza. 

Tak jak w życiu  Dostajemy gotowe przepisy na życie, a czasami wychodzą nam zakalce. Zakalec można wyrzucić do kosza i o nim zapomnieć, a potem wypróbować inny przepis :)


Kilka dni temu upiekłam chipsy ziemniaczane, które okazały się hitem. Bardzo smaczne, zdrowe i szybkie w przygotowaniu. Okazało się że można je łączyć z mięsem, podając w postaci pełnego obiadu. 
Zamiast frytek czy ziemniaków z wody  można pokusić się o upieczenie płatków - chipsów i ułożyć na nich ulubione mięso. Myślę że pasuje do nich każdy rodzaj mięsa. 
Roladki, które chcę Wam dziś pokazać są alternatywą dla zwykłego schabowego w jajku i tartej bułce. Powstały bardzo spontanicznie. Są niezwykle proste w wykonaniu. Wystarczy rozbić schab. Zawinąć w niego np suszone pomidory, które można zastąpić czymś zupełnie innym, np szpinakiem, pieczarkami, serem albo suszoną śliwką. Potem mięso należy otulić plasterkiem szynki i zapiec. Prawda że to proste ?




Roladki schabowe w szynce z suszonymi pomidorami, sosem pieczarkowym na chipsach ziemniaczanych 

Na 3 osoby
6 grubych porcji schabu bez kości 
kilka suszonych pomidorów w oleju
6 plastrów szynki wędzonej (może być szynka parmeńska lub wędzony boczek)
3-4 średniej wielkości pieczarki
sól
pieprz
100 ml białego wina
1 płaska łyżka mąki
2-3 łyżki oleju
1 łyżka masła
1 szklanka bulionu np drobiowego

Mięso umyj i osusz. Dopraw solą i pieprzem. Rozbij na cienkie kotlety. Na każdy kotlet ułóż pokrojone pomidorki. Zwiń mięso jak naleśnik i owiń w szynkę. Na rozgrzanym oleju podsmaż każdy kawałek mięsa z każdej strony i przełóż do naczynia żaroodpornego lub gęsiarki. Na tym samym oleju na którym smażyłaś/łeś mięso wrzuć pokrojone w plasterki pieczarki. Dopraw sola i pieprzem. Zalej winem. Po 3-5 minutach przelej miksturę do naczynia w którym znajduje się mięso. Na tej samej patelni rozgrzej masło i podsmaż mąkę. Zalej mąkę bulionem. Zaczekaj aż zgęstnieje i przelej do naczynia. Wstaw mięso do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza na ok 40 minut. Roladki podawaj na chipsach ziemniaczanych PRZEPIS TUTAJ i sałatą taką jak TUTAJ



13 marca 2013

Pascha wielkanocna


 Pascha  to tradycyjna potrawa wielkanocna pochodzenia północno - rosyjskiego. Przygotowywana z twarogu  lub z mleka, śmietany, masła, zwykle z dodatkiem żółtek, cukru, wanilii i innych składników, również bakalii. Zwykle bardzo słodka, podawana zazwyczaj w postaci ściętej piramidki ozdobionej rodzynkami i skórką pomarańczową.
W południowej Rosji i na Ukrainie – tzw. chleb wielkanocny (ros. кулич, kulich). Pod nazwą pascha (paska) spotyka się w niektórych rejonach Polski także inne wielkanocne, ludowe potrawy – rodzaj przyrządzanego w Wielkim Tygodniu wypieku, słodkiego aromatycznego chleba, lub też zbożowej polewki.
Są dwa podstawowe sposoby przyrządzania paschy – na zimno i na gorąco.
Paschę na zimno przyrządza się z twarogu ucieranego z dodatkami - śmietaną, masłem, żółtkiem i cukrem.
Paschę na gorąco przyrządza się z użyciem utartego wstępnie twarogu lub bez niego. W tym drugim przypadku używa się kwaśnego mleka   lub  mleka słodkiego, do którego dodaje się kwaśnej śmietany. W trakcie gotowania mleko się warzy (ścina). Szczegółowych przepisów jest tu wiele.
Warunkiem zrobienia dobrej paschy z twarogu na zimno czy na gorąco jest użycie twarogu absolutnie świeżego, nie przegrzanego podczas przyrządzania i jak najbardziej suchego – całkowicie odciśniętego z serwatki.
Do gotowej, tartej na zimno czy gotowanej masy można dodać bakalie i inne dodatki, następnie się ją odsącza. Do odsączania i zarazem formowania paschy służą tradycyjnie pasocznice – drewniane rozkładane formy, z pięciu deseczek tworzące po złożeniu kształt piramidy. Pasocznice bywają zdobione w środku snycerską* negatywową dekoracją. Z braku pasocznicy użyć można doniczki z otworem w dnie, wyłożonej czystą, białą szmatką. W Polsce używa się często wyłożonego szmatką sita – durszlaka. Odsączanie paschy powinno się przeprowadzać w chłodnym pomieszczeniu, pod obciążeniem, przez kilka do kilkunastu godzin.
Po odsączeniu dekoruje się paschę z wierzchu orzechami, migdałami czy innymi bakaliami. 
Gotową paschę należy przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Paschy przyrządzane na zimno są mniej trwałe, wytrzymują dwa – trzy dni, gdy przyrządzane na gorąco tydzień i dłużej.
Kuchnia rosyjska zna wiele odmian paschy różniących się szczegółowym sposobem przygotowania i doborem dodatków. Paschy „bogate”, tłuste, przyrządzone z dużą ilością jaj, masła i śmietany nazywane są bojarska i carska. Jako dodatki, poza już wymienionymi służyć mogą: czekolada, marmolada, przeciery owocowe, owoce kandyzowane , cykata*.  Paschę aromatyzuje się zwykle wanilią , ale także kardamonem czy badianem*.
Źródło Wikipedia



Przepis i więcej zdjęć mojej Paschy chałwowej znajdziecie TUTAJ KLIK 


* Sztuka snycerska, czyli tworzenie, a szczególnie rzeźbienie mebli drewnianych z zachowaniem tradycyjnych metod. 
*Cykata - to skórka pomarańczowa, pokrojona i zasypana cukrem.
*Badian -krzew, który posiada gwiazdkowate owoce. Ma podobne zastosowanie jak anyż.

12 marca 2013

Faszerowane jajka w czterech odsłonach


Uwielbiam faszerowane jajka. Są o tyle ciekawe w różnych połączeniach, że można zrobić z nimi nieograniczoną liczbę farszów.
 Jest mnóstwo produktów, które można konfigurować z jajkami. Na Wielkanoc mamy więc okazję pofantazjować na ich temat. 
Moja dzisiejsza propozycja to cztery wariacje:
Jajka z awokado, młodym szpinakiem, papryką i zielonym chrzanem wasabi.
Jajka z pieczarkami, piniolami, szczypiorkiem i pastą paprykowo pomidorową.
Jajka z musem ze szprotek.
Jajka z chrzanem i brokułami.


 Z awokado, młodym szpinakiem, papryką i chrzanem wasabi
4 jajka ugotowane na twardo 
1 dojrzałe awokado
kilka liści młodego szpinaku
1/2 czerwonej papryki
1-2 łyżki majonezu
odrobina zielonego chrzanu wasabi (opcjonalnie)
sól i świeżo zmielony pieprz

Przekrój jajka na pół, wydrąż żółtka. Szpinak umyj i osusz, odetnij gałązki, pokrój na drobno. Awokado i paprykę pokrój w drobną kosteczkę. Żółtka, szpinak, awokado i paprykę wymieszaj. Dodaj majonez i odrobinę chrzanu wasabi. Dopraw solą i pieprzem. Ułóż gotowy farsz do białek. 



 Z pieczarkami, piniolami, szczypiorkiem i pastą paprykowo pomidorową
4 jajka ugotowane na twardo
4-5 pieczarek
1 mała cebula
garść orzeszków piniowych (można zastąpić słonecznikiem)
1 łyżka masła
szczypiorek
1 łyżka majonezu
sól i świeżo zmielony pieprz
odrobina pasty paprykowo pomidorowej

Przekrój jajka na pół, wydrąż żółtka. Obierz pieczarki i cebulę  Pokrój w drobna kosteczkę lub (pieczarki) zetrzyj na tarce na grubych oczkach.  W małym rondelku rozgrzej masło i podsmaż cebulę. Dodaj pieczarki i dopraw solą oraz pieprzem. Przykryj pokrywką i duś ok. 20 minut. Gdyby zaczęły przywierać podlej odrobiną wody lub białego wina. Przestygnięte pieczarki połącz z żółtkami posiekanym szczypiorkiem i uprażonymi piniolami lub słonecznikiem. Dopraw solą i pieprzem oraz połącz wszystko z majonezem. Wymieszaj. Ułóż gotowy farsz do białek.  
Na gotowych jajkach nałóż pastę paprykowo pomidorową.



  Z musem ze szprotek 
4 jajka ugotowane na twardo
kilka szprotek podwędzanych w oleju
1/2 cebuli
1 łyżka majonezu
sól i świeżo zmielony pieprz
szczypiorek

Obierz jajka. Odetnij spód białka tak aby jajko mogło swobodnie stać. Odetnij także 1/4 jajka i wydrąż żółtka. Do malaksera wrzuć żółtka, szprotki z odrobina oleju w którym były i cebulę. Wszystko zmieszaj blenderem na gładką pastę. Dopraw solą i pieprzem i połącz z majonezem. Gotowy mus ułóż do białek.
Na koniec można oprószyć szczypiorkiem  lub rzeżuchą. 


 Z chrzanem i brokułami
4 jajka ugotowane na twardo
2 łyżki chrzanu
kilka różyczek ugotowanych brokuł
1-2 łyżki majonezu
sól i świeżo zmielony pieprz

Przekrój jajka na pół, wydrąż żółtka. Chrzan połącz z żółtkami, brokułami i majonezem. Dopraw solą i pieprzem.   Ułóż gotowy farsz do białek

Smacznego !



11 marca 2013

Chipsy ziemniaczane


Za chipsami nie przepadam, czego nie można powiedzieć o moim dziecku. Co jest takiego w tych chrupiących płatkach że tak uzależniają i dzieci i dorosłych. Na rynku są setki smaków - paprykowe, cebulowe, czosnkowe, słone, bekonowe... Ten kto je wymyślił był geniuszem.
Można zrobić tanim i łatwym sposobem chipsy w domu. Smaczne, chrupiące, smak taki jak lubicie.
Świetnie pasują na przekąskę do piwa lub do obiadu zamiast tradycyjnych ziemniaków z wody czy frytek.


Chipsy czosnkowo paprykowe

Źródło przepisu: Kwestia Smaku

3 duże ziemniaki
odrobina masła
1 ząbek czosnku rozgnieciony
sól morska gruboziarnista
1/2 łyżeczki rozmarynu suszonego
1 łyżka masła
szczypta papryki słodkiej lub ostrej w zależności co kto lubi

Ziemniaki dokładnie wyszoruj czystą gąbką. Pokrój w cieniutkie 1-2 mm plasterki najlepiej na krajalnicy lub specjalnej tarce do jarzyn. Na blaszce rozwiń papier do pieczenia. Ułóż plasterki na papierze jeden obok drugiego. Na patelni rozgrzej masło z rozmarynem i czosnkiem . Posmaruj płatki ciepłym masłem (najlepiej pędzelkiem) i oprósz papryką. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 230 stopni Celsjusza na ok 7-10 minut. Obserwuj chipsy bo mogą się bardzo szybko mocno przypiec. Kiedy będą ładnie zrumienione wyjmij ostrożnie z pieca i oprósz solą. 

Smacznego !

10 marca 2013

Owocowe bliny


Niedzielne śniadania są chyba najfajniejsze z całego tygodnia. Nie muszę się śpieszyć a poranek mogę przeciągnąć do samego południa. Czytam zaległe gazety z całego tygodnia, włączam radio, parzę ulubioną kawę i obmyślam plan na cały przyszły tydzień. Cóż, nie zawsze udaje mi się zrealizować 100 % planu, ale chociaż jakieś kilka procent zawsze.

Na niedzielne śniadanie proponuję bliny z bananami i truskawkami.  Truskawki można zastąpić innymi owocami.


Składniki:
1 jajo
3/4 szklanki mleka - czyli jakieś 180 ml 
4 łyżki mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1 łyżeczka cukru waniliowego z prawdziwą wanilią
2 banany
kilka truskawek
jogurt grecki lub kwaśna śmietana (opcjonalnie)
cukier puder do posypania
syrop klonowy lub miód
olej do smażenia - można zastąpić masłem lub smalcem.

Oddziel białko od żółtka. W miseczce wymieszaj starannie (tak aby nie było grudek) mąkę, żółtko, proszek do pieczenia, cukier waniliowy, mleko i jeden rozgnieciony banan. W osobnej misce ubij białko ze szczyptą soli na sztywną pianę. Ubite białko połącz delikatnie z ciastem naleśnikowym. Na patelni rozgrzej tłuszcz a następnie kładź dużą łyżką porcje ciasta. Po usmażeniu jednej strony odwróć placek na drugą. Usmażone bliny układaj na papierowym ręczniku. Podawaj z łyżką jogurtu, pokrojonym bananem i truskawkami lub innymi owocami. Oprósz cukrem pudrem i polej syropem.

Smacznego :) !

9 marca 2013

Wariacje szarlotkowe


Chaos w mojej głowie i nocne pieczenie ma czasem swoje dobre strony... może od początku. 
Miał być mazurek morelowo migdałowy Bayaderki ale mi nie wyszedł.
Zrobiłam ciasto na spód i już rozpuściłam czekoladę, która w pewnym momencie się zbuntowała i nie nadawała się już do niczego tylko do kosza. 
Cóż tak się czasem dzieje. Na spacer do sklepu jest już za późno, zresztą za zimno i za mokro. Prawie już się poddałam...mam przecież jabłka i konfiturę z pigwy. Orzechy też będą mile widziane. 
Muszę nieskromnie przyznać że to jedno z lepszych ciast jakie udało mi się zrobić.
Zapraszam Was na szarlotkę z pigwą i orzechową kruszonką. 
 Przepis na Słodkich Cudach tutaj :-)

***
A z czasem na blogu będą pojawiać się przepisy świąteczne, mam bardzo dużo pomysłów, będzie smacznie. Może macie jakieś specjalne życzenia ? :)


7 marca 2013

Ryba w pomidorach pod parmezanową skorupką


Kiedy dotarliśmy na miejsce byliśmy wyczerpani i bardzo zmęczeni. Po przejechaniu blisko1400 km marzyliśmy tylko o tym żeby wziąć prysznic i położyć się spać. Jednak zapach wydobywający się z kuchni nie pozwalał nam przejść obojętnie i musieliśmy wziąć udział w uczcie jaką przygotowali dla nas gospodarze.
B przyrządził dla nas rybę.  To był sum, którego B własnoręcznie złowił. 
Cudowny zapach jedzenia, upał, wilgoć powietrza i cykanie cykad - to pamiętam. Czosnek, pomidory, masło, pietruszka,  parmigiano reggiano, delikatna ryba i białe schłodzone wino. Te produkty sprawiają, że robi się cieplej i jest mi bliżej do lata.


Do tego dania ponoć najlepszy jest pstrąg. Ja użyłam halibuta. Halibut jest bardzo smaczną i delikatną rybą, która prawie nie ma ości co jest dla mnie bardzo istotne :)
Do przepisu wprowadziłam delikatną modyfikację w postaci mielonych orzechów włoskich.


Ryba w pomidorach pod parmezanową skorupką

Składniki na 3-4 osoby
ok 1 kg ryby może być pstrąg, sandacz, sum, halibut, dorsz - pokrojony w dzwonki
ok 500 g pomidorków koktajlowych
1 srednia cebula pokrojona w piórka (użyłam czerwonej)
pęczek natki pietruszki
2,3  ząbki czosnku
50 g masła
garść bułki tartej
garść sera  parmigiano reggiano - starty na tarce
garść zmielonych orzechów włoskich (opcjonalnie)
sól
pieprz

Przygotowanie
Na brytfance wysmarowanej masłem ułóż przekrojone na pół pomidorki. Ułóż na nich cebulę i kilka gałązek pietruszki. Następnie ułóż dzwonki umytej i osuszonej ryby. Dopraw solą i pieprzem.
W osobnym garnuszku lub na patelni rozpuść masło, podgrzej z rozgniecionym czosnkiem i pokrojoną natką pietruszki. Miksturą masłowo - czosnkową posmaruj  (najlepiej pędzelkiem) rybę.
W osobnej miseczce zrób posypkę - wymieszaj bułkę tartą, ser i orzechy.
Posypką oprósz rybę. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz ok 15 minut. Następnie odwróć rybę i powtórz procedurę. Dopraw solą i pieprzem, posmaruj masłem i oprósz posypką. Piecz jeszcze 15-20 minut, aż ryba nabierze złotego koloru. Można podawać z białym winem i świeżą bagietką.

Smacznego !



6 marca 2013

Środa, śniadanie


 Środa to już taki mały weekend prawda mamo ? Powiedziała rano do mnie córcia wychodząc do szkoły. Można tak śmiało stwierdzić :-)

Na mały weekend propozycja śniadaniowa:
jogurt grecki, rzodkiewka, zielony ogórek, szczypiorek, sól morska, świeżo zmielony pieprz, grzanki,
herbata Earl Grey
Udanej środy !

4 marca 2013

Tatar, śledzik, kawior...


Tatar, śledzik, kawior...i do tego zmrożona wódeczka. To już indywidualny dodatek.
 Miało być z wódką, ale nie miałam zmrożonej, a na zdjęciach wszystko widać nawet czy wódka jest zimna czy ciepła.
Nigdy nie oszukuję jeśli chodzi o zdjęcia, nie lepię dań z plasteliny  i nie puszczam sztucznego dymu nad miską z gorącą zupą. Wszystko co widać jest jadalne, może oprócz naczyń.


Droga A

Stała się rzecz zupełnie dla mnie nie wytłumaczalna. Wspominałam Ci że nie jem ryb?  Otóż nie jem.
Kiedyś jadłam ich bardzo dużo. Ryby, śledzie, owoce morza - wszystko co związane było z wodą. Wprost kochałam ryby. A śledzie to już była moja miłość nad wszystko. Pamiętasz ?
Wiesz, od kilku lat nie dotknęłam żadnego żyjątka z wody morskiej i rzecznej. 
Powód był prozaiczny...zadławiłam się ością i od tej pory koniec, kropka, sklep zamknięty. Tak czasem mówisz "sklep zamknięty".
Powiesz teraz, że to nie jest żaden powód aby nie jeść ryb, bo mnóstwo ludzi miało taki przypadek i jedzą ryby w dalszym ciągu. 
Powiedziałaś mi kiedyś, jak należy leczyć fobię. Jeśli masz arachnofobię-czyli lęk przed pająkami, najlepiej zamknij się w pomieszczeniu z NIMI i nie masz wtedy wyjścia, musisz pokonać swój strach i lęk. 
Pokonałaś ?
Wiem, to głupie i dziecinne, ale nic nie mogę na to poradzić, po prostu nie mogę się przemóc i koniec. Najgorzej jest, jak przechodzę gdzieś koło stoiska ze śledziami, albo stoją koło mnie na stole. Czuję się jak alkoholik, który bardzo chce się napić ale wie że nie może.
Ale wiesz, od jakiegoś czasu powoli wracam do śledzi. Kupuję i robię różne wariacje. 
Zajadam  się i rozkoszuje ich smakiem. Rodzina się cieszy...moja Mama mówi "dziecko no nareszcie ! " 

Twoja A


Na razie zaczynam od śledzi i na ryby też przyjdzie pora, czuję to :)  Na pewno pojawią się przepisy z rybami na blogu. Ludzie pytają mnie, czemu jest tak mało ryb na blogu, a ja tylko spuszczam zasłonę milczenia i wstyd mi odrobinę, ale obiecuję Wam że się postaram i będą przepisy na ryby.

Może znacie jakieś cudowne dania  z rybami piszcie proszę w komentarzach. Jeśli możecie się podzielić przepisem, obiecuję że najciekawsze opublikuję :)


Tatar ze śledzia
3 filety ze śledzia wymoczone
2 jajka ugotowane na twardo
2 ogórki korniszonki
kilka oliwek
kilka kaparów w zalewie octowej
1/2 cebuli (może być cała, jeśli ktoś lubi)
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
2,3 łyżki soku ze świeżo wyciśniętej cytryny lub limonki
1 łyżka majonezu

Dodatkowo (opcjonalnie):
 kawior, kwaśna śmietana, zielenina.

Wszystkie składniki: śledzie, jajka, ogórki, oliwki, kapary, cebulę pokrój z drobną kosteczkę.
Dopraw solą, pieprzem, sokiem z limonki i majonezem. Podawaj z pieczywem, kawiorem i kroplą kwaśnej śmietany. Jeśli chcesz podać tatara na przyjęcie, można go ułożyć na chrupkim pieczywie w postaci maleńkich kęsków "na raz".
Smacznego !


A na deser zapraszam na Słodkie Cuda. Będzie sernik wiśniowy na kruchym cieście.
Kliknij po przepis tutaj

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...