13 marca 2013

Pascha wielkanocna


 Pascha  to tradycyjna potrawa wielkanocna pochodzenia północno - rosyjskiego. Przygotowywana z twarogu  lub z mleka, śmietany, masła, zwykle z dodatkiem żółtek, cukru, wanilii i innych składników, również bakalii. Zwykle bardzo słodka, podawana zazwyczaj w postaci ściętej piramidki ozdobionej rodzynkami i skórką pomarańczową.
W południowej Rosji i na Ukrainie – tzw. chleb wielkanocny (ros. кулич, kulich). Pod nazwą pascha (paska) spotyka się w niektórych rejonach Polski także inne wielkanocne, ludowe potrawy – rodzaj przyrządzanego w Wielkim Tygodniu wypieku, słodkiego aromatycznego chleba, lub też zbożowej polewki.
Są dwa podstawowe sposoby przyrządzania paschy – na zimno i na gorąco.
Paschę na zimno przyrządza się z twarogu ucieranego z dodatkami - śmietaną, masłem, żółtkiem i cukrem.
Paschę na gorąco przyrządza się z użyciem utartego wstępnie twarogu lub bez niego. W tym drugim przypadku używa się kwaśnego mleka   lub  mleka słodkiego, do którego dodaje się kwaśnej śmietany. W trakcie gotowania mleko się warzy (ścina). Szczegółowych przepisów jest tu wiele.
Warunkiem zrobienia dobrej paschy z twarogu na zimno czy na gorąco jest użycie twarogu absolutnie świeżego, nie przegrzanego podczas przyrządzania i jak najbardziej suchego – całkowicie odciśniętego z serwatki.
Do gotowej, tartej na zimno czy gotowanej masy można dodać bakalie i inne dodatki, następnie się ją odsącza. Do odsączania i zarazem formowania paschy służą tradycyjnie pasocznice – drewniane rozkładane formy, z pięciu deseczek tworzące po złożeniu kształt piramidy. Pasocznice bywają zdobione w środku snycerską* negatywową dekoracją. Z braku pasocznicy użyć można doniczki z otworem w dnie, wyłożonej czystą, białą szmatką. W Polsce używa się często wyłożonego szmatką sita – durszlaka. Odsączanie paschy powinno się przeprowadzać w chłodnym pomieszczeniu, pod obciążeniem, przez kilka do kilkunastu godzin.
Po odsączeniu dekoruje się paschę z wierzchu orzechami, migdałami czy innymi bakaliami. 
Gotową paschę należy przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Paschy przyrządzane na zimno są mniej trwałe, wytrzymują dwa – trzy dni, gdy przyrządzane na gorąco tydzień i dłużej.
Kuchnia rosyjska zna wiele odmian paschy różniących się szczegółowym sposobem przygotowania i doborem dodatków. Paschy „bogate”, tłuste, przyrządzone z dużą ilością jaj, masła i śmietany nazywane są bojarska i carska. Jako dodatki, poza już wymienionymi służyć mogą: czekolada, marmolada, przeciery owocowe, owoce kandyzowane , cykata*.  Paschę aromatyzuje się zwykle wanilią , ale także kardamonem czy badianem*.
Źródło WikipediaPrzepis i więcej zdjęć mojej Paschy chałwowej znajdziecie TUTAJ KLIK 


* Sztuka snycerska, czyli tworzenie, a szczególnie rzeźbienie mebli drewnianych z zachowaniem tradycyjnych metod. 
*Cykata - to skórka pomarańczowa, pokrojona i zasypana cukrem.
*Badian -krzew, który posiada gwiazdkowate owoce. Ma podobne zastosowanie jak anyż.

3 komentarze:

Cheat pisze...

Wyglada rewelacyjnie, smakuje pewnie rownie dobrze :)

Cheat pisze...

Wyglada rewelacyjnie, smakuje pewnie rownie dobrze :)

asia white kitchen pisze...

Jest pyszna.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...