5 sierpnia 2012

Polski chleb mieszany

 "Upiecz swój CHLEB" taki tytuł ma książka, którą ostatnio kupiłam, autorka: Pani Barbara Jakimowicz-Klein. Myślę że to świetna książka dla początkujących, domowych piekarzy.
"Chleb bez tajemnic" na stronie 9 autorka opowiada i (takie jest moje odczucie) zaprasza do pieczenia samodzielnie w domu chleba. Bardzo fajnie objaśnia jaka powinna być mąka, woda, jak zrobić zakwas, jaka powinna być sól, przyprawy, nasiona.
 "Suszone owoce...Wcześniej namocz je w rumie lub soku pomarańczowym. Po osączeniu oprósz mąką, dzięki temu nie opadną na dno wypieku".
Mnóstwo podstawowej wiedzy, wskazówek, ciekawych porad, które bardzo się przydają.
Najbardziej lubię chleby z dodatkiem mąki żytniej, dlatego wykorzystałam przepis na "Polski chleb mieszany". Podczas przygotowania tego chleba musisz uzbroić się w cierpliwość i czas :-) Wykorzystałam zakwas*, który zrobiłam troszkę inaczej niż podaje autorka. Ten chleb jest naprawdę łatwy, ale czasochłonny. Sukces murowany.
Podaję przepis na zakwas żytni z książki:
"Wymieszaj 10 dag mąki żytniej z taką samą ilością letniej wody, aby papka miała konsystencję gęstej śmietany. Odstaw w ciepłe miejsce (25-30 stopni Celsjusza) Naczynia nigdy szczelnie nie przykrywaj. Co 12 godzin mieszaj, każdego dnia dodawaj 2-3 łyżki mąki i trochę wody. I tak przez kolejne 3-4 dni...Piątego dnia otrzymujesz 1/2 l gęstego zakwasu, którego możesz użyć od razu do pieczenia chleba" 


Polski chleb mieszany 
Składniki:
zaczyn: 2-3 łyżki zakwasu żytniego
           18 dag mąki żytniej (ja użyłam typ 720 )
           170 ml wody
ciasto:  30 dag mąki pszennej chlebowej
            50 dag ciemnej mąki żytniej
           1/2 litra wody
           łyżka soli
           tłuszcz do posmarowania form
Sposób przygotowania:
Zaczyn:
Zakwas* wymieszaj z wodą i mąką, przykryj ściereczką (najlepiej schowaj do szafki kuchennej) i odstaw na 1 1/2 dnia.
Wymieszaj przesiane mąki z wodą i odstaw na 20 minut. Dodaj zaczyn, wymieszaj, dodaj sól, wyrabiaj 5 minut. Odstaw jeszcze na chwilę i jeszcze raz krótko wyrób. Do wysmarowanej tłuszczem miski włóż ciasto i odstaw na godzinę. Następnie wyjmij na oprószona mąką stolnicę, rozpłaszcz, zawiń brzegi do środka i jeszcze raz włóż do miski, odstaw do wyrośnięcia. Ciasto ponownie rozciągnij i złóż, uformuj bochenek i włóż do wysmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką foremki. Bochenek oprósz lekko mąką.  (w oryginalnym przepisie należy odstawić ciasto na 2-3 godziny w ciepłe miejsce) Włącz piekarnik na ok 30-40 stopni Celsjusza i wstaw chleb do piekarnika na ok 1-1,5 godziny. W tym czasie chleb powinien pięknie wyrosnąć. Po wyrośnięciu, natnij (nie naciskaj!) chleb i podnieś temperaturę w piecu na 250-260 stopni Celsjusza. na ok. 20 minut Po tym czasie zmniejsz temperaturę na 210 st. C. i piecz jeszcze ok godziny i 40 minut. Po upieczeniu wyciągnij chleb z piekarnika wyłóż z foremki na kratkę i czekaj aż wystygnie. Powodzenia :-)
Smacznego.
*Zakwas powinien mieć temperaturę pokojową.



5 komentarzy:

Basia pisze...

Cudnie wygląda i na pewno jeszcze lepiej smakuje :-)
Zapisuję do spróbowania!
Pozdrawiam serdecznie!

Ola pisze...

dzisiaj właśnie myślałam, że zjadłabym sobie świeży domowy chleb z warstwą masła...

asia white kitchen pisze...

świeży chleb z masłem to najlepsze jedzenie na świecie...i jeszcze naleśniki z cukrem :)

etrala pisze...

Ten chleb musze upiec, u Ciebie wygląda obłędnie !
co to za forma w której pieczesz ? bardzo mi sie podoba taki kształt bochenka :)

asia white kitchen pisze...

Etrala, dzięki za odwiedziny:) A ta foremka to zwykła podłużna blaszka, tylko troszkę szersza. Pożyczyłam ja od Mamy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...