13 grudnia 2013

Bułeczki wigilijne z kaszą gryczaną i ziemniakami


Bo czasem tak mam że nie lubię wyjeżdżać z domu, ale potem lubię powroty. Lubię sobie ugotować gar zupy, upiec ciasto i bułeczki albo chleb. Bo czasem tak mam że jak wracam do domu, to najlepsze łóżko na świecie stoi w mojej sypialni. Muszę poczuć zapach swojej pościeli, wtedy wiem że wróciłam z podróży.
Czasem tak mam że gdy wsiadam do swojego samochodu po dłuższej przerwie, włączam radio a tam moja ulubiona świąteczna piosenka Chris Rea "Driving Home for Christmas". Po dłuższej przerwie znowu mogę piec i gotować. Czuję święta w tym roku jak dawno nie czułam. Cieszę się, sprzątam, sprawdzam talerze, dokupuję szklanki i kieliszki do wina. Kupuję prezenty i lampki na choinkę. W tym roku Wigilia będzie u mnie w domu, więc tym bardziej jestem szczęśliwa.
W wigilijnym menu na pewno będą bułeczki z kaszą gryczaną i ziemniakami. Moja Babcia nazywała je pierogami. I tak na nie mówię ja. Tak więc zapraszam na pierogi wigilijne.



Ciasto
300 g mąki
250 ml mleka
2 łyżki masła
2 płaskie łyżeczki drożdży instant
1 płaska łyżeczka cukru
1,5 łyżeczki soli

Farsz
100 g kaszy gryczanej ugotowanej wg instrukcji na opakowaniu
1 mała cebula pokrojona w drobną kosteczkę
3 ziemniaki ugotowane w mundurkach
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Dodatkowo
1 roztrzepane jajko
mak i/lub sezam

Zacznij od ugotowania kaszy i ziemniaków. Ugotowane ziemniaki obierz ze skórki. Odstaw. Składniki na farsz muszą być zimne.

Masło podgrzej z mlekiem. Odstaw do wystygnięcia. Mąkę przesiej przez sito, dodaj drożdże, cukier i sól. Połącz z mlekiem, które nie może być gorące musi być ciepłe. Składniki wymieszaj mikserem na małych obrotach, lub ręcznie. Gdyby ciasto było za luźne dodaj mąkę. Uformuj kulę, oprósz mąką i przykryj ściereczką. Odstaw na godzinę lub dwie, w zależności jak długo będzie rosło, musi podwoić swoją objętość. Moje rosło 1,5 godziny.

W między czasie przygotuj farsz: na patelni rozgrzej masło i podsmaż pokrojoną cebulę. W misce wymieszaj kaszę z ziemniakami przeciśniętymi przez praskę. Dodaj podsmażoną cebulkę i dopraw solą i pieprzem. Wszystko wymieszaj. Spróbuj i dopraw jeszcze do swojego smaku.

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza.
Jeśli pieczesz w garnku umieść go z pokrywką w piekarniku aby się rozgrzał.

Gdy ciasto wyrośnie wyrzuć je na blat roboczy oprószony mąką, wyrabiaj kilka minut i uformuj w rulon. Podziel na 12 równych kawałków. Każdy kawałek rozpłaszcz i włóż dużą łyżkę farszu. Zaklej ciasto i uformuj bułeczkę. Przygotowane bułki przykryj ściereczką i odstaw jeszcze na 20 minut.

Metoda pieczenia w garnku żeliwnym:
Gdy garnek będzie rozgrzany a zajmie to ok 20-30 minut wyciągnij go z pieca, posmaruj olejem i obsyp mąką.  Bułeczki oddziel od siebie papierem do wypieków i układaj w garnku w dość dużych odstępach.
 Posmaruj jajkiem i obsyp makiem lub sezamem . Przykryj pokrywką. Piecz 15 minut. Po tym czasie zdejmij pokrywkę i piecz jeszcze 15-20 minut w zależności jak szybko się zarumienią.

Metoda pieczenia w piekarniku na blasze:
Blachę wyłóż papierem do wypieków i ułóż bułeczki w odstępach. Posmaruj jajkiem i obsyp makiem lub sezamem. Piecz ok 30 minut.

Wyciągnij gotowe bułeczki z pieca i przykryj ściereczką.
Można je jeść przez kilka dni jednak najlepsze są w tym samym dniu.
Smacznego !




3 komentarze:

posmakujto! pisze...

Ciekawy przepis, nie znałam takich "pierogów" :)

whiness pisze...

Piękne, piękne :) Z chęcią spróbowałabym takiej nadziewanej bułeczki. Jestem pewna, że by mi posmakowała.

Anonimowy pisze...

REWELACJA! Po kilku nie do końca udanych próbach w końcu przepis na idealne ciasto. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...