Bułeczki drożdżowe na słono. Mogą być świetna przekąską do pracy, szkoły czy na piknik. W brew pozorom łatwe i szybkie w wykonaniu. Bardzo lubię suszone pomidory a w połączeniu z pieczarkami smakują naprawdę świetnie.
Bułeczki z pieczarkami, serem dziugas i suszonymi pomidorami
Z podanych proporcji wychodzi 12 bułeczek
Składniki:
ciasto
400 g mąki pszennej
1 płaska łyżeczka soli morskiej lub kamiennej
7 g suszonych drożdży (1 saszetka)
200 ml ciepłego mleka
2 łyżki rozpuszczonego, przestudzonego masła
nadzienie
2 łyżki masła
5 dużych pieczarek
1 cebula
kilka suszonych pomidorów w z oliwy
kilka kostek twardego sera dziugas lub parmezanu
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
dodatkowo:
1 jajko
3 łyżki mleka
do posypania: słonecznik, mak, sezam, siemię lniane
Mąkę przesiej przez sito. Połącz z solą drożdżami mlekiem i masłem. Wszystkie składniki wymieszaj i wyrabiaj kilka minut. Ciasto musi być elastyczne, miękkie i odchodzić od ręki. Przykryj ściereczką i zrób nadzienie.
Cebulę pokrój w kostkę i podsmażaj na maśle aż będzie szklista. Pieczarki pokrój w kosteczkę i wrzuć do cebulki. Dopraw solą i pieprzem. Podsmażaj tak długo aż pieczarki odparują i będą całkowicie ciemne.
Pomidory pokrój w kosteczkę.
Ciasto podziel na dwie części. Każdą podziel na 6 równych części. Rozpłaszcz każdy i ułóż nadzienie: pieczarki, pomidory i kawałek sera. Uformuj bułeczki.
Na blasze rozłóż papier do wypieków i ułóż bułeczki w kilku centymetrowych odległościach. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 3 kwadranse aż wyrosną.
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni Celsjusza. Posmaruj bułeczki roztrzepanym jajkiem z dodatkiem mleka. Posmaruj każdą i oprósz ulubionymi nasionkami np słonecznikiem. Piecz 40 minut na złoty kolor. Jeśli spód będzie twardy to znak że są upieczone.
Smacznego !
6 komentarzy:
Fajny pomysł do wykorzystania, jako przekąska na ognisku :)
Czy jeśli rozpuszczone masło zamienię olejem rzepakowym to bułeczki mi wyjdą? Dbam o zdrowie serca i staram się w miarę możliwości wykluczać tłuszcze zwierzęce z mojej diety (nie fanatycznie, ale jednak) - wypieki wolę robić na oleju rzepakowym, który jest bogaty w kwasy omega-3 :)
o rajuśku,cudne Ci one!
Granita, nie próbowałam z olejem ale myślę że wyjdzie. Chodzi o smak i wilgoć ciasta. Powodzenia :-)
Oj tam ;-)
wspaniale wyglądają:) mam na nie wielką chrapkę
Prześlij komentarz